CMS – czyli system zarządzania treścią na stronie

CMS – ten skrót może brzmieć nieznajomo, jednak kryjący się pod nim produkt stworzony został po to, aby zdecydowanie ułatwić życie wszystkim użytkownikom stron internetowych. Z angielskiego Content Management System oznacza oprogramowanie do zarządzania treścią (dodawanie lub modyfikacja) oraz samą stroną. Dzięki niemu bez umiejętności programistycznych będziesz w stanie stworzyć nowe podstrony, dodać wybrane funkcjonalności czy zmienić wygląd.

Możesz zmieniać informacje na swojej stronie wizytówkowej lub samodzielnie prowadzić bloga. Klik – i jest!

CMSy mają również przewagę nad popularnymi serwisami dzięki możliwości edycji kodu, co większa szanse na lepszą personalizację i dostosowanie do swoich potrzeby. Są intuicyjne i proste w użytkowaniu. Na rynku można znaleźć masę pluginów (inaczej wtyczek), które poprzez szybką instalację, natychmiast dodają naszej stronie pożądane funkcje np. aplikacje do monitorowania odwiedzin, media społecznościowe na stronie, drobny panel do chociażby odliczania czasu do wydarzenia, aż po kompleksową obsługę sklepu internetowego!

WordPress najpopularniejszym systemem na świecie

Powstały w 2003 roku system na chwilę obecną jest pionierem wśród konkurencji na całym świecie. Statystyki są zdumiewające, ponieważ ponad 30% stron w Internecie opiera się właśnie na nim. Korzystają z niego platformy takie jak CNN, Spotify, Mercedes-Benz, TED, Vogue, MTV News i wiele, wiele innych, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Co sekundę za pomocą WordPressa publikowane jest aż 17 postów.

Na co możesz sobie pozwolić?

Przedstawiamy listę najpopularniejszych uproszczeń i funkcjonalności, jakie może zaoferować Ci WordPress. Możesz skorzystać z nich, aby prowadzić, zautomatyzować i rozbudować swoją stronę internetową.

– wybieranie darmowych motywów (gotowych wyglądów stron) spośród wielu dostępnych na platformie i w Internecie

– modyfikowanie wyglądu poprzez wybór kolorów, czcionek, podmianę zdjęć, zmianę układu elementów, dodawanie tekstów bez znajomości kodu

– lekkie i przyjemne prowadzenie bloga, intuicyjne dodawanie postów wraz z obrazami, tagami, linkami, nieskomplikowaną edycją treści, moderowanie komentarzy i sprawdzanie statystyk

– instalowanie wtyczek, które pozwalają na integrację z różnymi narzędziami (Google Analytics, MailChimp, Facebook) oraz takich, które dodają pomocne funkcjonalności, takie jak optymalizacja SEO, obsługa sklepów internetowych, tworzenie formularzy kontaktowych, dodawanie map Google, media społecznościowe, tłumaczenie stron

– administracja strony oraz przydzielanie dostępów osobom zarządzającym stronami

– powiadomienia drogą mailową

Nie licząc tego wszystkiego, WordPress daje nam jedną istotną możliwość samodzielnego wprowadzenia skryptów i tworzenia za ich pomocą dedykowanych wtyczek. System jest całkowicie darmowy, jednak jego modyfikacje mogą wymagać działań programistów.

Na rynku IT wiele firm i freelancerów oferują tworzenie aplikacji, spełniające wymagania klienta i dostosowane pod platformę. Praktycznie każdy pomysł można zrealizować i przenieść na kod. Musimy pamiętać, że niektóre zlecenia mogą być niewykonalne przez ograniczenia techniczne. Programiści z pewnością Cię o tym poinformują i znajdą optymalne rozwiązanie ?.

Komfort zlecenia własnego CMS

Oprogramowania typu open-source (dostępne za darmo) mają jednak ograniczone możliwości personalizacji i nie posiadają wystarczającego wsparcia. Musisz wtedy na własną rękę znaleźć kogoś, kto stworzy skrypt działający według Twoich wytycznych, a to może wiązać się z wieloma problemami, czasem i nerwami, których zdecydowanie Ci nie życzymy.

Autorski CMS jest jak sukienka lub garnitur szyte na miarę, właśnie dla Ciebie. Stworzony przez grupę specjalistów daje dużo większe możliwości, takie jak wgląd do kodu źródłowego, dostosowania jego wyglądu w każdym miejscu, ułożenia elementów w dowolny sposób czy wprowadzenie dowolnych funkcji, nawet tych najbardziej złożonych i skomplikowanych. Jest to płatne rozwiązanie, jednak zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, łącznie z ochroną przetrzymywanych na stronie danych.

To rozwiązanie dla osób, które pragną profesjonalnie i z dbałością o szczegóły tworzyć wyjątkową i niepowtarzalną stronę internetową. Współpraca z odpowiednią firmą pozwoli na długotrwałe utrzymywanie zarówno rozbudowanego portalu, jak i najprostszych systemów do zarządzania treścią na stronie firmowej.