Jak generować leady sprzedażowe?

Zacznijmy od tego, czym jest Lead (czyt. lid). To osoba, która wykazuje zainteresowanie produktem lub skorzystaniem z konkretnej usługi, a zatem wkroczyła na ścieżkę procesu zakupowego i można ją nazwać “potencjalnym klientem”. Im na dalszym etapie znajdzie się lead, tym bliżej będzie osiągnięcia naszego celu, czyli sprzedaży, a do tego właśnie dążymy.

Generowanie leadów pod kątem informatycznym jest stosunkowo proste – zachęcamy użytkowników na naszą stronę, a zainteresowani rejestrują się poprzez zaprogramowany formularz. Gotowe, są w naszej bazie i możemy przeprowadzić dla nich różnego rodzaju mailing. Mogą to być rabaty na urodziny, nowe produkty w ofercie, promocja nowego wydarzenia lub Lead Nutrition (kilkuetapowe przekazywanie odbiorcy wiedzy i porad, zwiększającej świadomość o tematach związanych z produktem lub samym kupnem).

Niestety haczyk tkwi w jednym miejscu. Na początku należy nakierować odpowiednio dużą ilość użytkowników na swoją stronę, co czasem jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie przy wysokiej konkurencji i odrobinie szczęścia przy samodzielnym dobrym wypromowaniu, bez płatnych reklam. Później nasze formularze muszą zostać przedstawione w zachęcający sposób. Samo zainteresowanie nie wystarczy, aby ktoś zapisał się do newslettera, w momencie, kiedy formularz nie działa, wygląda źle, jest nachalny lub coś rozprasza.

Pop-up – wyskakujące okienko

Wchodząc na stronę, wiele rzeczy może umknąć uwadze użytkownika. Przed rozpoczęciem zakupów lub w ich trakcie, warto wyświetlić okienko, które zachęci do zapisu do newslettera oferując zysk w postaci rabatu lub informacji o nowościach. Czym cechują się pop-upy i jak możemy jest ustawić?

Gdzie i komu? Pop-up może wyświetlić się na wszystkich lub wybranych przez nas stronach Baner możemy pokazać osobom, które pierwszy raz odwiedzają witrynę i tym którzy są podczas nowej sesji. Można również ukryć go przed tymi, którzy już z niego skorzystali (dzięki zapisanym plikom cookies).

Włączenie okienka w dowolnej chwili. Możesz wybrać, czy pojawi się ono 10 sekund po wejściu na stronę lub po kilku minutach.

Exit pop-up. Gdy kursor wyjedzie poza okno przeglądarki, możesz wyświetlić komunikat “Halo, nie zostawiaj nas, damy Ci rabat jak jednak coś kupisz!” 🙂

Wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. Możemy zdecydować, na jakich urządzeniach wyświetli się pop-up oraz jak będzie wyglądał. Pamiętaj o responsywności

Ważne, aby podczas projektowania pop-up’a dać użytkownikowi możliwość zrezygnowania z niego. Inaczej możemy tylko kogoś zdenerwować, jeżeli nie będzie w stanie znaleźć wyłączającego “X”. Nie warto wyświetlać ich też na każdej podstronie od nowa. Nachalności mówimy nie. 🙂 Dodatkowo pamiętaj, aby jasno określone było na komunikacie, co w zamian za zapisanie się do newslettera otrzyma użytkownik. Informacja o Social Mediach również powinna zachęcić do konwersji (oczekiwanego przez nas zachowania).

Landing Page – kierowanie na stronę docelową

Strona docelowa czyli strona, na którą ostatecznie lądujemy to ważny element osiągnięcia celu marketingowego. Najpierw ustal, co chcesz uzyskać, w momencie, kiedy ktoś już się tu znajdzie. Może to być rejestracja poprzez formularz, pobranie ebooka albo zakup. Landing nie powinien kierować na żadne kolejne podstrony. Skupiamy się na tym, co jest tu i teraz.

Poznaj najważniejsze czynniki, wpływające na konwersje osób przebywających na landing page:

  1. Zachęcający i widoczny nagłówek. W jednym krótkim zdaniu poinformuj, dlaczego użytkownik znajduje się na tej stronie.
  2. Jasno przedstawione korzyści. W czytelny sposób wypunktuj co osoba znajdzie w ebooku po jego pobraniu lub jakie emaile będzie otrzymywać.
  3. Jeden! Skup się na promowaniu jednego działania. Niech całe skupienie użytkownika będzie nakierowane na jedno konkretne działanie.
  4. Nie przesadzaj ze zbyt dużą ilością treści.
  5. Przycisk główny. Zamieść w widocznym miejscu wyraźny przycisk zachęcający do akcji (CTA). Klasyczne „Kup teraz” czy „Kliknij tutaj” zamień na „Pobierz poradnik samochodowy” lub „Dołącz do społeczności”.
  6. Nie dodawaj nawigacji ani rozbudowanej stopki z linkami, które mogą odwrócić uwagę od pożądanego działania.
  7. Dodaj zdjęcie, które nie rozproszy, a nakieruje na CTA i wzbudzi pozytywne emocje.
  8. Działający i nieskomplikowany formularz. Usprawni rejestrację i nie zniechęci błędami, które mogą podważyć wiarygodność strony.
  9. Wzbudzenie zaufania i zachęcenie do decyzji może uwiarygodnić mała sekcja z poleceniami lub instytucjami wspierającymi Twoje działania, a także opinie osób, które już z tego skorzystały.

Podsumowując, wykorzystywanie technologii marketingu automatycznego może bardzo pozytywnie wpłynąć na zaplanowane przez Ciebie cele i skutecznie realizować strategię marketingową. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahaj się korzystać z doświadczenia specjalistów.

Nie bądź więc nachalny przy planowaniu pop-upów, przyjazne i dobrze skonstruowane mogą pozyskać cennych klientów. Natomiast rozważnie skonstruowany landing, który skupia uwagę czytelnika na zaplanowane przez Ciebie działanie, może zbliżyć Cię o krok do wymarzonego sukcesu.